Sitodruk w produkcji nakrętek do lakierów
Nakrętki do lakierów powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. One właśnie bowiem bardzo często decydują o tym, czy klient sięgnie po konkretny towar. Można umieścić na nich nazwę firmy lub jej logo, a także wizualnie atrakcyjny wzór. Jedną ze stosowanych technik, służących do ozdabiania nakrętek do lakierów, jest sitodruk. Na czym polega? Jakie techniki wykorzystujemy w produkcji nakrętek? Sprawdź w naszym wpisie!
Sitodruk jako najbardziej tradycyjna metoda wykonywania zdobień
Sitodruk to najczęściej stosowana metoda wykonywania zdobień na nakrętkach do lakierów. Formą drukowaną jest szablon. Nakłada się go na tkaną siatkę, wyprodukowaną z metalu lub z włókien elastycznych. Następnie ręcznie lub za pomocą pras sitodrukowych przetłacza się farby przez matrycę na podłoże, wykonując w ten sposób się odbitki. Specjalne, używane przez nas maszyny umożliwiają druk na formach cylindrycznych, charakterystycznych dla nakrętek do lakierów. Sitodruk umożliwia tworzenie precyzyjnych oraz niezwykle estetycznych zdobień.
Na czym polega hot-stamping?
Inną, stosowaną przez nas metodą ozdabiania nakrętek do lakierów jest hot-stamping, czyli inaczej termo druk lub hot-print. Metoda ta wymaga użycia specjalnych folii hot-stampingowych składających się z kilku warstw, w tym z:
- warstwy rozdzielającej,
- warstwy lakieru,
- warstwy klejowej
- warstwy aluminium, napylonego próżniowo.
Do hot-stampingu potrzebne są także wypukłe matryce, produkowane z materiałów, przewodzących ciepło. Po zetknięciu matrycy podgrzanej do 100 stopni Celsjusza z folią jej warstwa klejowa znacznie się nagrzewa, co powoduje aktywizację kleju. Razem z fragmentem warstwy lakieru oraz aluminium klej pozostaje na powierzchni. W hot-princie używa się maszyn płaskich, płasko-cylindrycznych, rotacyjnych.
Jak przebiega metalizacja?
Aby uzyskać ciekawy wzór na nakrętce do lakieru można zastosować również metalizację, polegającą na umieszczeniu na nakrętce bardzo cienkiej warstwy metalu. Powierzchnia, na skutek metalizacji, staje się nie tylko równa, lecz przede wszystkim twardsza, odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne i na odkształcenia. Wyróżnić można metalizację galwaniczną, próżniową oraz natryskową.